★ 1. Vymenuj druhy vládneho obmedzenia zahraničného obchodu a stručne ich opíš.
a) Clo – uvaľuje sa na tovar a suroviny dovážané zo zahraničia, spôsobuje ich zdraženie.
b) Stanovanie štandardov na dovoz – obmedzenie obchodných vzťahov medzi dvoma štátmi, keď vláda jedného štátu zavedie zvláštne požiadavky na kvalitu či vzhľad produktov dovážaných zo štátu druhého.
c) Subvencie – zatraktívnenie produktov vyrobených v určitom štáte pre miestnych zákazníkov, umožnenie ich zlacnenia oproti výrobkom dovážaným z iných štátov.
d) Kvóta (kvantitatívna reštrikcia) – obmedzuje množstvo tovaru určitého druhu, ktoré sa do štátu smie doviezť.
★ 2. Ako sa dá jedným slovom nazvať predaj tovaru, služieb a kapitálu vytvorených v určitom štáte spotrebiteľom v štáte inom?
Export (vývoz).
★ 3. Čo je to globalizácia?
Spontánny proces, ktorým sa zvyšuje integrácia medzi krajinami prostredníctvom výrobných, obchodných, pracovných a iných vzťahov a strácajú sa ekonomické hranice. ★ 4. Ako sa nazýva výhoda, keď má štát schopnosť vyrábať určitý tovar s menšími nákladmi obetovanej príležitosti?
Komparatívna.
★ 5. Oprav nepravdivé výroky.
a) Medzinárodný obchod prebieha preto, že výrobcovia chcú zvýšiť svoje zisky. Tento výrok je pravdivý.
b) Medzinárodná konkurencia nemá vplyv na miestnych výrobcov a kupujúcich. Medzinárodná konkurencia núti miestnych výrobcov a predajcov, aby sa snažili vyrábať a predávať lacnejší a lepší tovar či služby ako ich konkurenti.
c) Pre kupujúcich je najvýhodnejšie, keď firmy medzi sebou súťažia pod dohľadom vlády, pretože potom nezvyšujú ceny a neponúkajú nekvalitné produkty. Pre kupujúcich je najvýhodnejšie, keď firmy medzi sebou súťažia voľne (pretože potom nezvyšujú ceny a neponúkajú nekvalitné produkty).
d) Žiadosť o výnimočné podmienky smerovaná vláde je pre trh prospešná, pretože napr. novej firme, ktorá poskytuje naozaj dobré služby či tovar, to môže veľmi prospieť a ochrániť ju pred krachom. Žiadosť o výnimočné podmienky smerovaná vláde je pre trh škodlivá. Novú firmu, ktorá poskytuje naozaj dobré služby či tovar, môže konkurencia primäť k tomu, aby sa ešte viac zlepšovala.
★ 6. Čím sa embargo líši od podmienok na dovoz?
Majú rovnaký účel – obmedziť zahraničný obchod. Rozdiel je v tom, že podmienky na dovoz sú miernejšie obmedzenia, keď sa iba zavádzajú určité požiadavky na kvalitu či vzhľad dovážaných produktov, zatiaľ čo embargo je úplný zákaz dovozu určitých produktov z určitého štátu. Na druhej strane podmienky na dovoz môžu byť viac skrytou formou ochrany domácich výrobcov a politici si tak môžu dovoliť viac brzdiť medzinárodných obchod.
★ 7. Dôvody na použitie autonómnych nástrojov medzinárodného obchodu:
a) snaha o ochranu miestnych výrobcov pred konkurenciou zo zahraničia
b) snaha o udržanie peňazí v štáte
★ 8. Následky použitia autonómnych nástrojov medzinárodného obchodu:
a) zákazníci nedostanú tovar, ktorý chcú;
b) druhý štát to môže prvému štátu vrátiť, čím sa obmedzuje alebo dokonca úplne ruší zahraničný obchod. Zjednodušene povedané, banány sa potom musia pestovať v Slovenskej republike, alebo sa namiesto nich musia jesť jablká.